Péče o vlasy

Tipy a triky pro krásné vlasy, domácí péče
Každá žena si udržuje vlasy svým způsobem, aby byly krásné a zdravé. Vlasy jsou ve stálém kontaktu s okolním prostředním, které je narušuje, jsou vystaveny, slunci, mrazu, znečištěnému ovzduší a také chemickým prostředkům, které vlasy poškozují. Stejně jako životní prostředí, špatná životospráva, stres, užívání některých léků, dědičné vlivy a špatná péče je může poškodit. 

Proto potřebují zvýšenou péči, správnou výživu, ale také ochranu, kterou jim můžeme poskytnout díky přírodním prostředkům. Vlasy můžeme mít normální, zdravé, mastné, suché, poškozené, mohou se na nich tvořit lupy, nebo nám mohou vypadávat.  Například lámavost a poškozené vlasy můžou vzniknout neodborným chemickým ošetřením vlasů, trvalou, zesvětlováním, barvením, ale také nadměrným fénováním a žehlením vlasů. Na vlasy používáme kvalitní hřebeny a kartáče, škodí jim také nešetrné rozčesávání. Vlasy poškozují také různé těsné spony a gumičky.

Správná péče o vlasy spočívá v důkladném umývání vlasů. I když nemáte žádné potíže s vlasy, tak jim věnujte při umývání velkou pozornost. Všechny přípravky z vlasů vymýváme vlažnou vodou. Vlasy od šampónů, balzámů, zábalů a masek pečlivě oplachujeme. Po umytí mokré vlasy rozčesáváme pomalu, s mokrými vlasy nikdy nechodíme spát. Jednou za čas bychom měly vlasům dopřát důkladnou regeneraci. Pomoci nám mohou také byliny. Když nemáme po ruce bylinky, postačí nám k oplachování citrónová šťáva  nebo jablečný ocet, který nakapete do menšího množství vody.


Jak připravit bylinkovou  koupel na vlasy?
Jejich příprava je velmi jednoduchá. Pro každý typ vlasů se hodí určité bylinky, které jim prospívají.  Připravujeme je ze 100 g bylinek, které zalijeme vroucí vodou. Po vyluhování a vychladnutí scedíme přes jemné síto a umyté vlasy oplachujeme. Vlasy po bylinkových nálevech nikdy neoplachujeme vodou, léčivé látky bychom znovu spláchly.


Druhy vlasů a co jim prospívá

Normální vlasy- jsou zdravé a po celé délce neporušené. Prospívá jim odvar z heřmánku, přesličky, rozmarýnu a šalvěje. Těmto vlasům prospívá zábal z vaječného žloutku, olivového oleje a citrónové šťávy.

Mastné vlasy - jejich příčinou je nadměrná produkce mazových žláz. Tu můžeme odstranit pomocí bylinkových oplachů.  Na takové vlasy jsou dobré odvary z kopřivy, březového listí, heřmánku, šalvěje, fenyklu, řebříčku a chmelových šištiček. Vlasy můžeme oplachovat také pivem. Záleží jen na vás, kterou bylinku si vyberete. Březové vody omezují tvorbu lupů a mastnoty. Citrónová šťáva pomáhá zabraňovat tvorbě nadměrného mazu ve vlasové pokožce a dodává vlasům lesk. Navíc se může pochlubit mírným tužícím a zpevňujícím účinkem. Odvar z kořene lopuchu je vhodný na nadměrně se mastící vlasy a lupy. Vlasový zábal na mastné vlasy: citrónová šťáva s medem a žloutkem je výborná na takový druh vlasů. Všechny uvedené suroviny smíchejte, naneste na umyté vlasy a nechte 20 minut působit. Poté důkladně umyjte vodou. Můžeme si také připravit žloutkový zábal, žloutek smícháme s kapkou lihu a vody. Účinný je také zábal z droždí, které rozpustíme v trošce vody a přidáme do ušlehaného bílku. Mastným vlasům prospívá  zábal z tuhého bílkového sněhu.

Problém s lupy- je velmi rozšířený, jedná se o bakteriální záležitost, proto se doporučuje používat vždy vlastní ručník a hřeben na vlasy. Na problémy s lupy jsou dobré odvary z březového listí, kopřivy a kořene lopuchu. Můžeme používat také březovou vodu.

Suché a lámavé vlasy- dovedou každou ženu nepříjemně potrápit. Především přirozeně kudrnaté a vlnité vlasy mají sklon k suchosti. Značné vysoušení vlasů je způsobeno také chybným použitím barvících přípravků. Na suché vlasy jsou výborné odvary z levandule, potočnice a přesličky. Olejové zábaly působí téměř zázračně na celkovou regeneraci a vzhled vlasů. Ideální je použití olivového oleje.

Vypadávání vlasů - tento problém znepokojuje každého, ale vypadávání je přirozené. Z tohoto důvodu dennodenně ztrácíme 50 až 100 vlasů. Pokud vám vlasy vypadávají mnohem víc, musíte hledat příčinu a musíte jim věnovat speciální péči. Při vypadávání vlasů se osvědčil nálev z lopuchu z kořene nebo listů. Při vypadávání vlasů pomáhá také jablečný ocet.
 Pokud nás trápí vypadávání vlasů, vtíráme do pokožky hlavy cibulovou šťávu s trochou odvaru z listů lopuchů. Také silný odvar z chmelových šišek je účinný.

 
Med - elixír na vlasy 
Na všechny druhy vlasů můžeme použít med, který vlasy pěkně vyživuje. Medový oplach si připravíme ze tří lžiček medu, který zamícháme do jednoho litru teplé vody. Na masáž vlasové pokožky je výborná medová kúra. Med smícháme s několika kapkami olivového oleje. Vmasírujeme do pokožky a necháme 20 minut působit. Pak důkladně opláchneme vlažnou vodou. Vlasy budou zdravější a lesklejší.