Péče o vlasy

Tipy a triky pro krásné vlasy, domácí péče
                                                                                                                              Každá žena si udržuje vlasy svým způsobem, aby byly krásné a zdravé. Vlasy jsou ve stálém kontaktu s okolním prostředním, které je narušuje, jsou vystaveny, slunci, mrazu, znečištěnému ovzduší a také chemickým prostředkům, které vlasy poškozují. Stejně jako životní prostředí, špatná životospráva, stres, užívání některých léků, dědičné vlivy a špatná péče je může poškodit. 

Proto potřebují zvýšenou péči, správnou výživu, ale také ochranu, kterou jim můžeme poskytnout díky přírodním prostředkům. Vlasy můžeme mít normální, zdravé, mastné, suché, poškozené, mohou se na nich tvořit lupy, nebo nám mohou vypadávat.  Například lámavost a poškozené vlasy můžou vzniknout neodborným chemickým ošetřením vlasů, trvalou, zesvětlováním, barvením, ale také nadměrným fénováním a žehlením vlasů. Na vlasy používáme kvalitní hřebeny a kartáče, škodí jim také nešetrné rozčesávání. Vlasy poškozují také různé těsné spony a gumičky.

Správná péče o vlasy spočívá v důkladném umývání vlasů. I když nemáte žádné potíže s vlasy, tak jim věnujte při umývání velkou pozornost. Všechny přípravky z vlasů vymýváme vlažnou vodou. Vlasy od šampónů, balzámů, zábalů a masek pečlivě oplachujeme. Po umytí mokré vlasy rozčesáváme pomalu, s mokrými vlasy nikdy nechodíme spát. Jednou za čas bychom měly vlasům dopřát důkladnou regeneraci. Pomoci nám mohou také byliny. Když nemáme po ruce bylinky, postačí nám k oplachování citrónová šťáva  nebo jablečný ocet, který nakapete do menšího množství vody.


Jak připravit bylinkovou  koupel na vlasy?
Jejich příprava je velmi jednoduchá. Pro každý typ vlasů se hodí určité bylinky, které jim prospívají.  Připravujeme je ze 100 g bylinek, které zalijeme vroucí vodou. Po vyluhování a vychladnutí scedíme přes jemné síto a umyté vlasy oplachujeme. Vlasy po bylinkových nálevech nikdy neoplachujeme vodou, léčivé látky bychom znovu spláchly.


Druhy vlasů a co jim prospívá

Normální vlasy- jsou zdravé a po celé délce neporušené. Prospívá jim odvar z heřmánku, přesličky, rozmarýnu a šalvěje. Těmto vlasům prospívá zábal z vaječného žloutku, olivového oleje a citrónové šťávy.

Mastné vlasy - jejich příčinou je nadměrná produkce mazových žláz. Tu můžeme odstranit pomocí bylinkových oplachů.  Na takové vlasy jsou dobré odvary z kopřivy, březového listí, heřmánku, šalvěje, fenyklu, řebříčku a chmelových šištiček. Vlasy můžeme oplachovat také pivem. Záleží jen na vás, kterou bylinku si vyberete. Březové vody omezují tvorbu lupů a mastnoty. Citrónová šťáva pomáhá zabraňovat tvorbě nadměrného mazu ve vlasové pokožce a dodává vlasům lesk. Navíc se může pochlubit mírným tužícím a zpevňujícím účinkem. Odvar z kořene lopuchu je vhodný na nadměrně se mastící vlasy a lupy. Vlasový zábal na mastné vlasy: citrónová šťáva s medem a žloutkem je výborná na takový druh vlasů. Všechny uvedené suroviny smíchejte, naneste na umyté vlasy a nechte 20 minut působit. Poté důkladně umyjte vodou. Můžeme si také připravit žloutkový zábal, žloutek smícháme s kapkou lihu a vody. Účinný je také zábal z droždí, které rozpustíme v trošce vody a přidáme do ušlehaného bílku. Mastným vlasům prospívá  zábal z tuhého bílkového sněhu.

Problém s lupy- je velmi rozšířený, jedná se o bakteriální záležitost, proto se doporučuje používat vždy vlastní ručník a hřeben na vlasy. Na problémy s lupy jsou dobré odvary z březového listí, kopřivy a kořene lopuchu. Můžeme používat také březovou vodu.

Suché a lámavé vlasy- dovedou každou ženu nepříjemně potrápit. Především přirozeně kudrnaté a vlnité vlasy mají sklon k suchosti. Značné vysoušení vlasů je způsobeno také chybným použitím barvících přípravků. Na suché vlasy jsou výborné odvary z levandule, potočnice a přesličky. Olejové zábaly působí téměř zázračně na celkovou regeneraci a vzhled vlasů. Ideální je použití olivového oleje.

Vypadávání vlasů - tento problém znepokojuje každého, ale vypadávání je přirozené. Z tohoto důvodu dennodenně ztrácíme 50 až 100 vlasů. Pokud vám vlasy vypadávají mnohem víc, musíte hledat příčinu a musíte jim věnovat speciální péči. Při vypadávání vlasů se osvědčil nálev z lopuchu z kořene nebo listů. Při vypadávání vlasů pomáhá také jablečný ocet.
 Pokud nás trápí vypadávání vlasů, vtíráme do pokožky hlavy cibulovou šťávu s trochou odvaru z listů lopuchů. Také silný odvar z chmelových šišek je účinný.

 
Med - elixír na vlasy 
Na všechny druhy vlasů můžeme použít med, který vlasy pěkně vyživuje. Medový oplach si připravíme ze tří lžiček medu, který zamícháme do jednoho litru teplé vody. Na masáž vlasové pokožky je výborná medová kúra. Med smícháme s několika kapkami olivového oleje. Vmasírujeme do pokožky a necháme 20 minut působit. Pak důkladně opláchneme vlažnou vodou. Vlasy budou zdravější a lesklejší.


Každá žena ví, co je pro její vlasy nejlepší. Vyzkoušet můžete některou z následujících přírodních kúr, které vlasům prospívají a vyživují je. 
 Vlasy nám dokáží připravit nejrůznější problémy - vypadávají, lámou se, třepí na koncích či se nadměrně mastí. Ale kvalita našich vlasů je jasným ukazatelem celkového tělesného stavu a  jídelníčku.

- Zařadíte-li do vašeho jídelníčku častěji mrkev, jablka, špenát, cibuli, česnek, jablka, další čerstvou zeleniny a ovoce a zakysané mléčné výrobky, dodáte vlasům cenné látky nezbytné pro kvalitní vlasy.

- Říká se, že koně mají po ovsu krásnou lesklou srst a lidé vlasy. Ovesné vločky jsou nositelem mnoha cenných látek. Je prokázáno, že po několikatýdenní pravidelné konzumaci ovesných vloček, se zlepší kvalita vašich vlasů, ale také pleť a nehty.

- Okurka má posilující účinky na vlasy, pravděpodobně vlivem zvýšeného obsahu křemíku.

- Také co nejčastěji konzumovaná cibule účinně působí na růst vlasů a pozitivně ovlivňuje jejich kvalitu.

- O léčebných účincích zeleného čaje se hodně hovoří. Kromě jiného působí proti vypadávání vlasů. Potlačuje totiž vznik jedné důležité látky, která je odpovědná za padání vlasů.

- Přeslička je bohatým zdrojem kyseliny křemičité, a právě obsažený křemík se podílí na zdravém růstu vlasů a nehtů. Přesličkový čaj – nálev se doporučuje i na posílení vlasů zevně, propláchnutí vlasů po umytí.

A ještě něco navíc...
- Kopřiva je mnohými lidovými léčiteli oblíbeným prostředkem proti padání vlasů. Teplým nálevem vlasy oplachujeme a masírujeme.
- Chmel obsažený v pivu dodává vlasům lesk, zpevňuje a také podporuje jejich růst  Asi 100 ml piva vetřeme po umytí do vlasů a důkladně spláchneme.

 

 

LETOŠNÍ HIT:

 České ženy se při volbě účesů do velkých experimentů nepouštějí. Mají rády účesy, které vypadají přirozeně a nevyžadují složitou úpravu. Nejpopulárnější délka je k ramenům. Krátké účesy vlasy nosí asi jen 10 procent Češek. Většina žen chce docílit velkého objemu.

Velmi populární je zhušťování pomocí zažehlování keratinu. Ten vlas vyplní a jejich objem se tak minimálně zdvojnásobí. Keratin je přírodní látka, která díky ochranným vlastnostem zkvalitňuje vlas zevnitř i zvenčí. Molekuly keratinu pronikají do vlasu a tím ho regenerují. Zároveň vytvářejí ochrannou vrstvu proti dalšímu poškození. Chrání vlasy například před sluncem, UV paprsky, mořskou nebo chlorovanou vodou.

V posledních letech si české ženy oblíbily také prodlužování vlasů. Díky němu získají účesy vlasy na délce i hustotě. Prodloužené vlasy je třeba velmi často česat. Pokud se o ně žena kvalitně stará, mohou vydržet tři až čtyři měsíce. Zvětšení objemu lze docílit také pomocí tužidel a laků.

Během používání těchto přípravků záleží na síle výrobku, není ale vždy nutné mít ten nejsilnější. Vhodné je poradit se s kadeřníkem, který podle typu vlasů ženě doporučí vhodnou vlasovou kosmetiku. Pro zvětšení objemu stačí tužidlo aplikovat pouze ke kořínkům a za pomoci velkého kartáče vlasy vyfoukat. V tomto případě není nutné použít tužidla hodně, důležité je ho na vlasy nanést rovnoměrně.

Při lakování je nutné dodržovat vzdálenost 15 až 20 centimetrů, na vlasy se tak dostane lak rovnoměrně a neslepí je. Pokud chtějí ženy docílit většího hustého účesu, je dobré vlasy prolakovat v předklonu, nechat je proschnout, uhladit kartáčem a zlehka vlasy ještě přelakovat.


Účesy vlasy – hity letošního roku

Zejména v letních měsících si ženy vlasy rády stahují. Hitem letošního roku je klasický culík natupírovaný na koncích. Správné tupírování probíhá jedním směrem po prameni vlasu. Největší chybu ženy dělají, že si vlasy tupírují trhavými pohyby, což vlas spíše zacuchá. Vlasy se pak hodně ničí a lámou.

Na účesy vlasy jsou výborné tupírovací hřebeny s kančími štětinami, které vlasy uhladí a zároveň natupírované vlasy skvěle rozčesávají. Tento hřeben stojí kolem 90 korun a investice do něj se jistě vyplatí. S tímto hřebenem zvládne tupírování každá žena, aniž by si vlasy zničila.

Při samotném stahování culíků je důležité gumičky příliš neutahovat. Pokud ženy culík zaškrtí, velkou část vlasů ulámou. Gumičku stačí kolem culíku zlehka obtočit, a aby po vlasech nejezdila, je možné ji u hlavy ukotvit například pinetkou.

Gumičku je také možné schovat vlastním pramenem vlasů, i to zabrání tomu, aby se pohybovala. Velmi hezky vypadá, když si ženy před děláním culíku natupírují vlasy na vrchní části hlavy – dodá to elegantní vzhled a krásný tvar hlavy.